Фермери залишають насіння гарбуза для його подальшого використання як розсади. Але, не кожен знає, як це робити правильно, та які секрети має технологія вирощування. Перше, що потрібно, так це провести сортування насіння гарбуза на посадку, відбираючи найпривабливіше. Якщо ви виявили тонке або дрібне, його краще не використовувати. Поширеною помилкою є посадка відразу після відбору. Адже давши на пророщування, лише кілька днів, можна покращити врожайність.
Замочування насіння гарбуза: простий спосіб, про який мало хто знає
Технологія процесу проста: треба помістити насіння на кілька годин у чашу з теплою водою (приблизно +50С). Після цього потрібно загорнути його у вологу тканину і помістити в тепле місце. Регулярно підтримуйте вологість полотна до наклеювання. Замочування принесе такі переваги:
- Прискорення проростання;
- Зміну зовнішнього вигляду, який буде менш привабливим для шкідників;
Таким секретом користуються всі дачники та фермери, що дозволяє досягти бажаного результату.
Загартовування: чому воно таке важливе?
Гартувати насіння гарбуза потрібно обов'язково, що надалі гарантує отримання хорошого врожаю. При виконанні процедури слід дотримуватись правил:
- Насіння, яке проросло, залишається у вологій тканині на 5 днів;
- Далі перемістіть його у прохолодне місце, наприклад, у холодильник;
- Створіть перепад температурного режиму: проводьте витримку при +18С по 8 годин на добу, а потім переміщуйте його у режим +1С;
В інтернет-магазині https://harvest-center.com.ua/ можна ознайомитись із широким асортиментом пропозицій, зробивши покупку.
Тонкощі вирощування
Рекомендується вирощувати гарбуз через розсаду, тому що отримати плоди можна буде швидше. Висаджуйте овочі на пророщене насіння в спеціальні горщики. За три тижні до передбачуваного дня переміщення розсади у відкритий ґрунт можна садити насіння. Цього часу достатньо для його зміцнення. У перші кілька днів забезпечте температуру від +18С до +25С, а в нічний час знижуйте її до +15С. При правильному дотриманні режимів перепаду, в перший тиждень можна розміщувати посів у приміщенні.
Зверніть увагу, що необхідно навчитися проводити полив. Він має бути помірним та регулярним, що дозволить отримати результат. Заборонено допускати пересихання ґрунту. Класична вологість землі, що забезпечує міцні рослини, становить +18С.