Варіантів для інтелектуальних ігор безліч, починаючи від судоку і кросвордів і закінчуючи спеціалізованими програмами для тренування мозку.

Люди будь-якого віку використовують ігри для тренування мозку, щоб покращити розумову роботу та запобігти старінню мозку. Їх результативність підкріплюють дослідження, які показують, що ігри для тренування мозку можуть допомогти покращити рівень уваги, пам’ять, час реакції, логічні навички та інші показники когнітивних функцій, якщо грати в них протягом тривалого часу.

Щоб потренувати свій мозок і розважитися, спробуйте ці ігри та заняття, які можуть покращити вашу розумову концентрацію та фізичну форму.

Судоку

Судоку – це гра з розставленням чисел, яка спирається на короткочасну пам'ять. Щоб завершити головоломку судоку, ви повинні планувати наперед і стежити за наслідками: якщо ви поставите 6 у цьому полі, інше поле має бути 8, а наступне 4 і так далі. Цей тип планування допомагає покращити короткочасну пам’ять і концентрацію.

Ви можете грати в судоку онлайн, через додаток чи на папері. Шукайте звичайне судоку у своїй газеті, купіть книгу з колекцією головоломок або завантажте безкоштовну програму для свого телефону чи планшета.

Головоломки судоку доступні різного ступеня складності. Коли ви починаєте, грайте в легкі ігри, поки не вивчите правила. Якщо ви граєте на папері, використовуйте олівець!

Кросворди

Кросворди – це класичний тренажер для мозку, який має доступ не лише до вербальної мови, але й до пам’яті та різних сфер знань. Існує багато способів розгадувати кросворди, як в інтернеті, так і онлайн. Якщо ви купуєте газету, ви майже завжди знайдете там кросворд. В якості альтернативи можна підібрати збірник кросвордів, який відповідає вашому рівню навичок та інтересам.

Ви також знайдете багато варіантів кросвордів в Інтернеті або через безкоштовні або недорогі програми.

Покер

Це дуже складна та динамічна гра, яка одночасно вимагає зосередженості, математичних обчислень, психологічного аналізу та повної адаптації до тенденцій суперника. За словами розумового тренера доктора Стівена Сімпсона, покер допомагає створювати нові неврологічні шляхи в мозку. Оскільки ці шляхи постійно укріплюються та зміцнюються, утворюється захисний шар, відомий як мієлін. Мієлінізація дозволяє клітинам швидше передавати інформацію та виконувати складніші процеси в мозку, а також є важливою для здорової центральної нервової системи.

Шахи

Коли ви думаєте про інтелектуальні та складні ігри, шахи, ймовірно, одні з перших, що спадають на думку. Гаррі Каспаров, Боббі Фішер (і навіть Deep Blue)… деякі з найвидатніших гравців усіх часів доводять, що шахи – це гра стратегії та концентрації.

Гра в шахи допомагає тренувати вашу оперативну пам’ять і покращує виконавчу функцію вашого мозку під час планування та розробки стратегії. Це також покращує швидкість прийняття рішень, одночасно відточуючи вашу концентрацію.

Пазли

Хочете задіяти свою короткочасну пам'ять? Пазли можуть бути чудовим варіантом. Ваш мозок має відсортувати різноманітні кольори та форми – і чим більше частин містить головоломка, тим наполегливіше вашому мозку працювати. Ви навіть отримуєте дофамін, коли чуєте приємне клацання шматочка пазла в потрібному слоті.

Щоб додати складності, переверніть деталі та спробуйте скласти пазл без будь-яких підказок дизайну.

Додатки

Окрім перечислених вище ігор, існують також спеціальні додатки, які у поєднанні з іншими навчальними іграми та головоломками, просто можуть допомогти тримати ваш розум гострим незалежно від віку.

Так, наприклад, додаток Lumosity стверджує, що пропонує «щоденні вправи для вашого розуму». Їхнє тренування мозку допомагає покращити пам’ять, увагу, розумову гнучкість, швидкість обробки та вирішення проблем.

Lumosity існує вже 10 років і налічує 100 мільйонів учасників. Вони пропонують комп'ютерну версію програми, а також додатки в App Store і Google Play.

Elevate, який спочатку був додатком для вивчення мов та підготовки до екзаменів, тепер називає себе «новим типом когнітивного навчального інструменту, розробленого для розвитку комунікативних і аналітичних навичок».

Він включає понад 35 персоналізованих ігор з необмеженим доступом, включаючи ігри для пам’яті для дорослих. Програма доступна в App Store і Google Play.

Відео та комп'ютерні ігри

Коли ви чуєте дискусії про вплив відеоігор, зазвичай це пов’язано з насильством і негативними наслідками. Але чи знаєте ви, що відеоігри можуть бути дуже корисними для покращення когнітивних функцій?

Певні види відеоігор можуть позитивно впливати на мозок. Екшн-ігри можуть допомогти покращити вашу здатність швидко приймати рішення або зосереджуватися на важливому об’єкті. А гоночні ігри допомагають покращити координацію очей і рук.